16 września gościł w Ostrowcu Świętokrzyskim na zaproszenie przewodniczącego Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej Józefa Grabowskiego europoseł Janusz Zemke , były wiceministra Obrony Narodowej. Obecnie zasiada on w trzech komisjach Parlamentu Europejskiego, tj. Komisji Spraw Zagranicznych, Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony oraz Komisji Transportu i Turystyki.
W spotkaniu udział wzięli m. in. przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Kielcach i Wiceprzewodniczącego Rady Krajowej SLD Andrzej Szejna, przedstawiciele Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz:
- Pani Izabela Jaros, Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Pani Maria Sobieszkoda Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w osobach: Elżbieta Maj, Elżbieta Nowek, Stanisław Lebioda, Jerzy Żelazny, Jarosław Muszyński, Pan Andrzej Broda Przewodniczący Zarządu Terenowego Emerytów i Rencistów NSZZ Policjantów w Ostrowcu Świętokrzyskim, Pan Ignacy Serafin Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 8 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
- Przedstawiciele Związków Zawodowych, tj. Pani Maria Poziomek Przewodnicząca Rady Powiatowej OPZZ w Ostrowcu Świętokrzyskim, Przewodnicząca Związków Zawodowych Wólczanki Pani Grażyna Krawętkowska, Przewodniczący Związków Zawodowych PKS Pan Janusz Laska, Przewodniczący Rady Powiatowej SLD Opatowa Pan Andrzej Batóg, Przewodniczący Koła Miejskiego SLD w Ostrowcu Św. Andrzej Wieczorek, Przewodniczący Gminnych Kół SLD z Bałtowa- Jan Czarnecki, Bodzechowa- Anna Radosz, Borii- Ewa Ulikowska, Ćmielowa- Alfred Dziewirz, Kunowa EdwardaPater z delegacjami, mieszkańców naszego miasta oraz zaproszone media.
Swoje wystąpienie Janusz Zemke rozpoczął od omówienia pierwszych trzech tematów poświęconych bezpieczeństwu i obronności kraju. Krótko zarysował sytuację geopolityczną Europy charakteryzując rodzaje zagrożeń ze strony państw trzecich. Niewątpliwie, powiedział, terroryzm jest tematem numer jeden w dyskusji o bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym. W tym kontekście Polska nie jest, jak dotychczas, celem ataków co nie znaczy, że nie musimy zachować wszelkiej ostrożności i współdziałać w międzynarodowych organizacjach stworzonych do walki z terroryzmem. Bardzo ważnym zadaniem dla rządu i MON jest dobrze zorganizować ochronę naszego państwa przed agresją w cyberprzestrzeni. Jak zaznaczył mówca, dziś konflikt między państwami, nie polega tylko na bezpośrednim starciu żołnierzy, ale toczy się właśnie w cyberprzestrzeni, a więc mogą być sparaliżowane wszelkie ośrodki zarządzania, przekazu informacji oraz systemy, w tym: emerytalny, bankowy, energetyczny itp. W związku z powyższym wydaje się zasadne skorygować wydatki przeznaczone na tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), przesuwając je na przykład doposażenie wojsk informacyjnych; zapewnić dywersyfikację dostaw nośników energii: ropy naftowej, gazu, węgla. Za krótko wzroczną i mylną uznać politykę rządu w tej ostatniej sprawie, kładąc nacisk na szyki rozwój Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Dalej, mówił, że zagrożenie wojskowe, którym jesteśmy epatowani, ze strony Rosji, obawa przed konsekwencjami organizowanych od 14 września białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2017, nie ma racjonalnych przesłanek. Siły NATO mają 3 do 4 krotnie większą przewagę nad Rosją pod względem militarnym i żadne państwo pojedynczo nie jest w stanie tej siły zrównoważyć. Równowaga panuje tylko jeśli chodzi o użycie broni atomowej. Ostatnio zmienia się w istotny sposób doktryna obronna Polski, zauważa Janusz Zemke, gdyż MON czyni przygotowania do ewentualnego odparcia ataku ze strony Rosji. Według takiego założenia próbuje się budować jednostki na wschodzie kraju, zmienić charakter uzbrojenia tak, by był defensywne (obrona powietrzna) i ofensywne (systemy rażenia na dalsze odległości). My jako państwo powinniśmy dążyć do tego, by naszym sojusznikom zależało na obronie granic naszego kraju. Polityka zagraniczna Polski, podkreślił Janusz Zemke, nie może być polityką „samotnej wyspy”. Stawiając na współpracę na polu bezpieczeństwa z państwami- członkami Unii Europejskiej musimy w dobrym tempie rozwijać się gospodarczo, po to by być cenionym partnerem. Doposażając naszą armię musimy pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie się obronić, dlatego wskazane jest znalezienie sojuszników w Europie, wykorzystanie płaszcza ochronnego NATO- wiarygodnego partnera. Duże znaczenie dla podbudowania prestiżu Polski na arenie międzynarodowej może mieć fakt wybrania Polski przez Zgromadzenie Ogólne na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2020.
W kwestii obronności i bezpieczeństwa w wymiarze globalnym Europoseł Janusz Zemke uważa, że powinno się stworzyć Fundusz Obronny Unii Europejskiej po to, by dążyć do zrównoważenia zdolności bojowej w stosunku do USA. (Suma budżetów obronnych wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej stanowi około 50 % budżetu obronnego USA. W Europie wydajemy na obronę 1,3 % unijnego PKB, gdy USA około 4 %.
Problem nie polega jednak tylko na zbyt niskich budżetach obronnych, lecz także na bardzo słabej efektywności ich wykorzystania. Wydając 50 % budżetu USA, Europa dysponuje jedynie 15 % zdolności bojowych armii Stanów Zjednoczonych. Fatalna sytuacja dotyczy zwłaszcza badań nad nowymi technologiami wojskowymi i wdrażaniem nowych technologii ( przyp. autora).
Potencjał militarny Polski na tle innych państw europejskich nie jest imponujący, zaznaczył były wiceminister Obrony Narodowej. Wizyta w Polsce w lipcu 2017 roku Prezydenta Stanów Zjednoczonych przyniosła jedynie podpisanie listu intencyjnego w sprawie sprzedaży systemu obrony powietrznej (tzw. Patriotów), a nie podpisanie kontraktu, czekają nas długie negocjacje, a potem ewentualna realizacja dostaw i wywiązanie się z zapisów w sprawie offsetu. Podobnie się dzieje z innymi państwami- prowadzimy rozmowy w sprawie okrętów dla marynarki wojennej, śmigłowców, pociągów pancernych ale tak naprawdę decyzje MON nie są do końca przemyślane. Znamy, powiedział Janusz Zemke, sprawę rezygnacji rządu z kontraktu na francuskie helikoptery caracale przy jednoczesnym planie resortu kupna śmigłowców UH-60 Black Hawk. Informacja o wyposażeniu naszej armii, o zawieranych strategicznych umowach na jego zakup jest nieadekwatna do rzeczywistości. I tak pisze się, że na XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO zorganizowanego w dniach 5-8 września 2017 roku w Kielcach podpisano kontrakt z Fabryką Broni w Radomiu na 53 tys. najnowocześniejszych karabinów, gdy tymczasem ma być wyprodukowane 1000 prototypów.
Przechodząc do kolejnego, czwartego już punktu wykładu dotyczącego represyjnej Ustawy z dnia 16 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej i ich rodzin dr Janusz Zemke zapewnił, że SLD jako jedyna formacja polityczna jest całkowicie przeciwna odbieraniu lub obniżaniu emerytur i rent funkcjonariuszom służb mundurowych.
I tak 29 kwietnia 2017 roku Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych (FSSM) skupiająca Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych (SEiRP) wraz z Sojuszem Lewicy Demokratycznej powołało do życia Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie zmiany Ustawy z dnia 18 lutego 1994 roku. Z ranienia SLD pełnomocnikiem Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej jest Andrzej Rozenek. Przewodniczący Rady Krajowej SLD Włodzimierz Czarzasty podpisał porozumienie z Prezydentem FSSM RP – Zdzisławem Czarneckim, z którego wynika, iż SLD nie wejdzie w koalicję z żadną partią, która nie poprze tej ustawy.
Zadaniem Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej jest przygotowanie projektu ustawy naprawczej, która przywróci dobre imię represjonowanym funkcjonariuszom. Założeniem projektu nowelizacji jest przywrócenie elementarnej zgodności przyjętych rozwiązań z Konstytucją RP oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka, deroguje z systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, ustawę o charakterze represyjno- odwetowym.
Oto jakie są główne założenia obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy represyjnej:
- przyznanie wskaźnika 1,3 % zamiast 0,0 % za lata przepracowane do 1990 roku
- Likwidacja zapisu art. 15c ust. 3 - ograniczającego wysokość emerytury do średniej z ZUS;
- Likwidacja zapisu art. 8a;
- Przywrócenie stanu prawnego w zakresie rent zarówno funkcjonariuszy, jak i ich rodzin sprzed 16 grudnia 2016 r
Na terenie kraju zostały powołane do życia Komitety Protestacyjne działające przy Zarządach Wojewódzkich Stowarzyszeń Emerytów i Rencistów Policyjnych, których jednym z zadań jest zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem Ustawy umożliwiających wprowadzenie projektu ustawy do Sejmu. Takich podpisów powinno być co najmniej 200 tysięcy..
Natomiast w wymierzę międzynarodowym na skutek starań Europosła Janusza Zemke. odbędzie się debata w Parlamencie Europejskim z udziałem przedstawicieli środowiska pokrzywdzonych funkcjonariuszy.
W związku z tym, że uczestnikami naszego spotkania byli Prezesi Stowarzyszeń Emerytów i Rencistów Policyjnych (SEiRP) Europarlamentarzysta Janusz Zemke omówił historię tej Ustawy, która pozbawia w swej represyjnej formie byłych funkcjonariuszy i ich rodzin podstawy do godnego życia. Jest kolejnym bezprawnym zerwaniem umowy zawartej w 1994 roku między funkcjonariuszami służb mundurowych a Państwem Polskim.
I. W 1990 r. – odbywa się weryfikacja funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Ci walczący z opozycją nie przystępują do weryfikacji lub nie przechodzą weryfikacji, odchodzą ze służby. Ponad 14 tysięcy funkcjonariuszy poddaje się weryfikacji, z tego ponad 10 tysięcy komisje weryfikacyjne złożone z opozycjonistów oceniło pozytywnie. Podejmują oni służbę w Policji, UOP, Straży Granicznej i innych służbach.
I. 1994 r. – uchwalono nową ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
III. 2009 r. – zmiana ustawy obniżająca wysokość emerytur funkcjonariuszom i żołnierzom aparatu bezpieczeństwa państwa służącym do 1990 roku z 2,6 % za każdy rok służby do 0,7 %.
IV. Wysokość średniej emerytury wypłacanej z ZER MSWiA wynosi 2.870 zł a dla osób, którym obniżono emeryturę ustawą z 2009 r. wynosi 2.125 zł.
V. Druga Ustawa represyjna z 16 grudnia 2016 r.:
1. obejmuje każdego, kto chociażby jeden dzień przed 31 lipca 1990 r. służył w cywilnych i wojskowych instytucjach na rzecz państwa totalitarnego. Zakres podmiotowy jest tak szeroki, że obejmuje funkcjonariuszy i żołnierzy różnych służb, którzy nie mieli nic wspólnego z walką z opozycją (żołnierzy WOP, milicjantów, funkcjonariuszy BOR, żołnierzy WSW, informatyków z Pesela itp.);
2. ustawą objętych będzie ponad 50 tysięcy żołnierzy, funkcjonariuszy i ich rodzin;
3. nowe emerytury będą wynosiły od 800 do 1.700 zł (nawet najbardziej zasłużonych i najwyższych rangą oficerów); zmiana ustawy obniża wysokość emerytur funkcjonariuszom i żołnierzom aparatu bezpieczeństwa państwa służącym do 1990 roku z 0,7 % za każdy rok służby do 0,0 %.
4. najbardziej poszkodowani będą ci pozytywnie zweryfikowani w 1990 roku, którzy służyli wolnej Polsce i Polakom, często z narażeniem życia i zdrowia;
5. jest szczytem bezmyślności i absurdu, gdyż przestępcom, np. zabójcom odbywającym karę pozbawienia wolności za każdy rok odsiadki liczy się 0,7 % podstawy do emerytury a osobom, których dotyczy ustawa liczy się 0,0 % – czyli bez wyroku sądowego są dożywotnio skazani na egzystencję w ubóstwie.
6. może się okazać, że wyższe emerytury będą mieli funkcjonariusze SB, którzy nie poddali się lub nie przeszli weryfikacji i podjęli pracę w cywilu niż ci, którzy uwierzyli Państwu Polskiemu i w wolnej Polsce uczciwie służyli Polakom;
7. ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2017 r. po podpisaniu jej przez Prezydenta RP. pomimo stanowiska Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ważności praw nabytych w III RP oraz zastrzeżeń prawników co do jej zgodności z Konstytucją, prawami człowieka i zasadami sprawiedliwości społecznej. Osobom objętym Ustawą wymierza się karę bez aktu oskarżenia i bez sądowego wyroku stosuje odpowiedzialność zbiorową czym podważa zaufanie do państwa, dowodząc, że prawo działa wstecz.
Ta Ustawa jest niezgodna z Konstytucją i żadnymi normami prawa, ponieważ:
- wprowadza się odpowiedzialność zbiorową,
- rozszerza odpowiedzialność na członków rodziny,
- po raz kolejny karze za to samo – tylko za co?
- odbiera prawa nabyte,
- podważa zaufanie do państwa prawa,
- po 1956 roku Polska nie była państwem totalitarnym,
- tryb uchwalenia ustawy jest niezgodny z prawem itp.
Jak powiedział dr Janusz Zemke, nie jest wykluczone, że skoro 5 grudnia 2016 r. skierowano do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin dotyczący obniżenia wysokości emerytur wojskowych i rent inwalidzkich dla członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i byłych żołnierzy zawodowych, którzy pełnili służbę w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 sierpnia 1990 r., a także wojskowych rent rodzinnych pobieranych po takich żołnierzach zawodowych
Będziemy mieli jeszcze większą rzeszę ludzi pozbawionych godnych warunków życia.
Co zatem trzeba robić, by do tego nie dopuścić. Otóż wszystkie osoby, którym już przyszła decyzja o obniżeniu emerytury czy renty obowiązkowo w terminie nieprzekraczającym 30 dni powinni wdrożyć postępowanie odwoławcze przed sądami krajowymi w pierwszej kolejności, a mianowicie do Sądu Okręgowego XIII Wydział Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, w oparciu o odpowiedni wzór opublikowany na stronie internetowej FSSM RP, oraz na stronie internetowej Europarlamentarzysty Janusza Zemke w Poradniku Dla Służb Mundurowych- zakładka odwołania.
Czy warto się odwoływać? Z całą pewnością odpowiedział Europoseł Janusz Zemke. Żadna władza nie trwa wiecznie, powiedział, po wyczerpaniu ścieżki odwoławczej w Polsce (bez znaczenia jest fakt jak długo by to trwało) pozostaje indywidualne złożenie skargi do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, a Państwo Polskie jest zobowiązane do wykonywania Jego wyroków.
Na tym Europarlamentarzysta Janusz Zemke zakończył swoje oficjalne wystąpienie. Przewodniczący Rady Powiatowej SLD Józef Grabowski podziękował Mu za wyczerpujący wykład i poprosił o rozpoczęcie dyskusji.
Jako pierwsza głos zabrała Izabela Jaros, która w imieniu członków Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych podniosła sprawę „proporcjonalności” w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Jak wiemy będzie miała miejsce zmiana ustawy obniżająca wysokość emerytur funkcjonariuszom i żołnierzom aparatu bezpieczeństwa państwa służącym do 1990 roku z 0,7 % za każdy rok służby do 0,0 %. Tak wiec osoby podlegające Ustawie są traktowane gorzej niż przestępcy skazani prawomocnym wyrokiem, bo im odbywającym karę pozbawienia wolności za każdy rok więzienia liczy się 0,7 % podstawy do emerytury.
W związku z powyższym zapytała jak działa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w Sejmie rzeczypospolitej procedując na tak wadliwą ustawą?
Na koniec stwierdziła, że Instytut Pamięci Narodowej powinien ulec rozwiązaniu, ponieważ jest narzędziem do represjonowania osób.
Głos zabrał Wojciech Kotasiak, który mówił o polityce zagranicznej obecnego rządu. Otóż w stosunkach między Rosją i Polską nastąpiła eskalacja napięcia, a MON koncertuje się na sposobach odparcia ewentualnego ataku. Wydajemy ogromne sumy na uzbrojenie, które i tak nie jest adekwatne do siły jakiej mielibyśmy się przeciwstawić. Zatem jest pytanie- czy słuszne są te obawy? Następna rzecz to bezpieczeństwo energetyczne (dlaczego dywersyfikacja dostaw z wyłączeniem Rosji, co w rezultacie podniesie cenny nośników energii.?
Pani Eleonora Kusa zauważyła, że karanie ludzi żyjących i pracujących dla Polski w owym czasie jest niegodziwe. Taka wówczas była racja stanu, nit przecież nie wiedział, że po jakimś czasie będzie transformacja i się odwróci totalnie pojęcie poprawności politycznej.
Koordynator Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w imieniu koleżanek i kolegów podziękował Wiceministrowi MON i Posłowi do Parlamentu Europejskiego za zainteresowanie sprawą niezwykle represyjnej ustawy z 16 grudnia 2016 roku Wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Spodziewa się, że dzięki pomocy prawnej ze strony Europarlamentarzysty Janusza Zemke i Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych uda się kierować odwołania poszkodowanych do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.
Pani Lidia Cybulska pytała o dochodzenie praw ludzi poszkodowanych podczas zabiegów operacyjnych- w szczególności o możliwości występowania przeciwko nieuczciwym firmom prawnym oferującym usługi w tym zakresie.
Krzysztof Targowski zadał pytania- czy warto jest doposażać wojsko w sprzęt drogi, nie najnowszej generacji, który w sumie nie gwarantuje możliwości obrony jeśli państwo byłoby zdane tylko na siebie? Czy stworzenie WOT- Wojska Obrony Terytorialnej ma sens? Czy partie opozycyjne za dwa lata są w stanie wygrać wybory parlamentarne z PiS-em?
Halina Masternak stwierdziła, że ustawa dezubelizacyjna jest wysoce szkodliwa, bo prowadzi do deptania godności ludzi i skazywania ich na wegetację. Dodała jednak, że nie mówiliśmy tu o ustawie dekomunizacyjnej godzącej w dorobek PRL, piętnowania ludzi, którzy odbudowywali kraj po zniszczeniach wojennych, a pracą doprowadzili do jej dostatku. Należy zatem w dalszym ciągu świętować ważne dla PRL daty: 16 stycznia, 1 Maja, 22 lipca, rocznicę bitwy partyzanckiej pod Gruszką/ Jóźwiakowem, by dać świadectwo prawdzie i nobilitować ludzi, którzy pracowali dla dobra ojczyzny. Jest nas niewielu ale powinniśmy się trzymać razem i co ważne nie sprzeniewierzać wartości, na których byliśmy wychowani. Tu zwróciła się do Przewodniczącego Rady Powiatowej Józefa Grabowskiego z podziękowaniem za trwanie przy naszych ideałach. W zbliżających się wyborach samorządowych uważa, że listy powinni zasilić Związkowcy i tzw. strona mundurowa, tak by stworzyć szeroki i skuteczny front lewicowy.
Leszek Chajski zwrócił uwagę na to, że nie ma reakcji Państwa na coraz śmielsze poczynania ONR .Czy to nie jest groźne, dla porządku publicznego?
Alfred Dziewirz zwrócił uwagę zebranych, że niestety żyjemy w czasach gdy autorytet władzy spada, zaufanie do niej jest coraz mniejsze. Brak jest mężów stanu i dyplomacji na odpowiednim poziomie.
Pan ze służb mundurowych pytał, czy Instytucje Europejskie maja dostateczna wiedzę na temat tego co dzieje się z obywatelami Polski. Dlaczego w imieniu prawa odbiera się im uprawnienia emerytalne prawnie nabyte?
Na tym wyczerpała się lista dyskutantów. Odpowiedzi dr Janusz Zemke pogrupował w bloki odnośnie odszkodowań w wyniku Drugiej Ustawy Dezubekizacyjnej z 16 grudnia 2016 roku oraz bezpieczeństwa i armii.
Otóż, powiedział, działania na Forum Europejskim w sprawie rzeczonej Ustawy można podzielić na miękkie i twarde.
1/ w działaniach miękkich uświadamiamy parlamentarzystom i władzom unijnym, że taki problem w Polsce zaistniał, że dotyczy 10-tków tysięcy obywateli, że łamane są Prawa Podstawowe Obywateli RP. Ważne jest, by informacja docierała do tych ośrodków i była odpowiednio zrozumiana ( mamy tu do czynienia z różnymi mentalnościami ludzi różnych narodowości). W sukurs przychodzą nam, Posłom, akredytowane przy UE media. Przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Zdzisław Czarnecki uczula, by informacja przekazywana do Instytucji Unijnych była wiarygodna, oparta na historii konkretnych ludzi potrafiących w j. angielskim własną sprawę przedstawić i udokumentować. Mamy, w przypadku stosowania Ustawy Dezubekizacyjnej, do czynienia ze skazywaniem ludzi dożywotnio decyzja administracyjną za czyny niepopełnione.
2/ W działaniach twardych zwracamy się (każdy indywidualnie) do Trybunału Praw Człowieka po wyczerpaniu środków wewnątrz kraju. W tych przypadkach konieczna jest znajomość orzecznictwa i tę Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych ma.
Linia orzecznictwa będzie oparta o następujące fakty:
- Państwa wychodzące z systemu socjalistycznego, stające się krajami demokratycznymi, w tym Hiszpania i Portugalia, mają różne sytuacje polityczne. Co prawda, mówił Europarlamentarzysta, nowe państwa nie muszą zaaprobować ustaleń poprzedniego systemu ale tu rozpatrzeć trzeba czy po 27 latach są to zmiany konieczne i adekwatne. W przypadku Polski, może poprzednie ustalenia powinny być nieodwracalne, bo nowych nie ma po prostu stosunku do kogo zastosować (ze względu na pierwszą ustawę dezubelizacyjną osoby, którym udowodniono winę, zostały już ukarane). Ze względu na wiek część osób pracujących już nie żyje, lub jest ciężko chora itd. Stosowanie nowych ustaleń powinno być adekwatne tzn. nie powinno się stosować tak nieproporcjonalność wymiaru składki ( do 1990 roku nawet 0,0 % za każdy rok służby podczas gdy nawet przestępcy skazani prawomocnym wyrokiem mają 0,7% a każdy rok).
W taki, czy podobny sposób każdy wniosek odwoławczy musi być obudowany i jak zapewnił Janusz Zemke On na własny koszt będzie taką pomocą służył. Na stronie internetowej „Janusz Zemke” jest prowadzony przez Niego Poradnik dla Służb Mundurowych gdzie w zakładce „Odwołania” są druki odwołań i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości.
Jeśli chodzi o blok pytań dotyczących wyposażenia armii i zachowań MON dr Janusz Zemke powtórzył to o czym mówił już w swoim wykładzie. Generalnie uważa, że ze strony Rosji nie groźni nam żaden atak, bo Prezydent Putin rzeczowo ocenia potencjał militarny NATO. Poczynania Ministra Antoniego Macierewicza, dla byłego Wiceministra Obrony Narodowej sa co najmniej niezrozumiałe, żeby nie powiedzieć kompromitujące. W związku z powyższym tak wysokie nakłady na zbrojenie polskiej armii jest nieadekwatne i nieuzasadnione. Nasza i chyba żadna narodowa armia nie ma możliwości sama przeciwstawić się najeźdźcom więc konieczna jest współpraca w Europie, budowanie sojuszy w kwestii bezpieczeństwa militarnego, ekonomicznego, energetycznego, informatycznego, bankowego oraz obecność w NATO.
Zapytany o przyszłość w polityce, Janusz Zemke nie chciał się wypowiadać w taki sposób, by snuć prognozy. W tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, mówił, trudno jest przewidzieć co się będzie działo. Przywódcy państw takich jak Anglia, czy USA przekonali się, że zamysł skierowany potencjalnie na wygraną zmienia się w totalna klęskę. Natomiast w kraju przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi za dwa lata musimy pracować z elektoratem. Przekonywać do siebie przy pomocy rzeczowych programów wszystkich niezdecydowanych oraz tych, którzy w ostatnich wyborach niespodziewanie opowiedzieli się za PO czy Nowoczesną. Polityka Partii pod względem zawierania sojuszy, partnerstwa będzie miała warunek progowy:
- cofnięcie Ustawy Dezubekizacyjnej
- likwidacja IPN
Przewodniczący Rady Powiatowej SLD Józef Grabowski podziękował dr Januszowi Zemke za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na pytania zadane w dyskusji.
Na zakończenie Przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Kielcach Andrzej Szejna zaapelował w szczególności do przedstawicieli służb mundurowych, aby po otrzymaniu decyzji o zmianie wysokości emerytury bezwarunkowo odwoływali się, przy czym zaofiarował swoją bezinteresowną pomoc.